Skąd się wzięła nazwa “Włochy”? Czy nazwa “Włochy” pochodzi od rzeczownika “włosy”?

Nazwa państwa czasami związana jest z nazwą jednego z plemion zamieszkujących to państwo. Na przykład nazwa Polska (przymiotnik rodzaju żeńskiego utworzony od rzeczownika Pole) pochodzi od nazwy jednego z plemion zamieszkujących ziemie nad rzeką Wartą i jeziorem Gopłem.

Nazwa Włochy pochodzi od określenia celtyckiego plemienia Wolków lub Wolsków – jednego z plemion zamieszkujących tereny dzisiejszych Włoch. Początkowo Polacy zapożyczyli tę nazwę od zachodnich sąsiadów w formie Wołch lub Wałch (walh/wealh “obcy”, “nieznajomy”). Profesor Miodek twierdzi, że zadziałał tu mechanizm skojarzenia z romańskim plemieniem Wołochów – protoplastów dzisiejszych Rumunów. Później nastąpiła likwidacja zamkniętych sylab w językach słowiańskich drogą metatezy czyli przestawki. Metateza polegała na zamianie miejscami samogłoski i spółgłoski półotwartej, czyli w przypadku Wołcha na przejściu grupy * olt- w łot-. Wołch stał się Włochem.

Celtyckie plemię Wolsków ostatecznie przemieściło się na Wyspy Brytyjskie, stając się protoplastą dzisiejszych Walijczyków. 

ZOBACZ:

PROFESOR MIODEK WYJAŚNIA POCHODZENIE NAZWY “WŁOCHY”